Bubák Fellner dal elite, čo chcela. A to je smutné

11.03.2020

Video posielajúce chudobných Slovákov do náručia smrti od majiteľa cestovnej kancelárie Bubo, Ľuboša Fellnera, pretriasajú všetky odborné marketingové médiá, dokonca aj bežní ľudia. Horšie je, že „elita národa,“ ktorú vo videu spomína, dostala to, čo chcela.


Viacerí poprední marketingoví špecialisti a majitelia komunikačných agentúr hovoria o videu ako o najväčšom zlyhaní značky na Slovensku. V komentároch či v diskusiách sa objavujú slová ako cynizmus, hyenizmus, pokrytectvo, hnus, nadradenosť a podobne. To, čo vyštudovaný lekár nahral, je skutočným ľudským zlyhaním. Bez debaty. Ale nech je náš odpor k jeho slovám a slovným spojeniam akokoľvek odmietavý, elite udrel na strunu.

Je jasné, že služby elitárskej cestovnej kancelárie si nemôže dovoliť každý. (Aj keď podľa mňa si dnes už každý skúsený cestovateľ cestujúci na vlastnú päsť môže zabezpečiť rovnaký, ak nie aj vyšší štandard, ako samotná cestovná kancelária.) No elita je pohodlná. Elita potrebuje mať pocit, že je niečím viac. Že dokáže utiecť pred spravodlivosťou, zákonmi, problémami bežných ľudí a najnovšie aj ochorením a nedostatkom dezinfekčných prostriedkov či ryže. Elita predsa nemusí byť zodpovedná. Navyše, odporúčanie nám dal jeden z nás, dokonca sám pán majiteľ s titulom MUDr., ktorý pre elitu nedávno zorganizoval cestu okolo sveta, zastávky ktorej boli vysielané pravidelne v Teleráne...

A tak môžu tržby kancelárie Bubo v tomto období skutočne porásť. Elita si opäť uvedomí, že má na viac. Že môže prečkať hrozbu niekde ďaleko, niekde v teple. Že ten vzduch v lietadle, ktorý dýcha, je iný než v ostatných lietadlách. Že šoféri tých mikrobusov, ktorí elitu odvezú z letiska na hotel, sú tiež viac než „obyčajní“. Že recepční žijú v sterilných štvrtiach a domácnostiach. Že izbová služba nemôže byť nikdy chorá, ani kuchár si v kuchyni nekýchne... Choroba si nevyberá. Preto by elita nemala zabúdať, že ona už nakazená dávno je. A majitelia by nemali zabúdať, že sú oveľa efektívnejšie spôsoby, ako elitu osloviť bez toho, že sa na nich spustí nezadržateľná vlna kritiky.

 

Adam Bačkor